wtorek, 24 listopada 2015

Rogale Świętomarcińskie

Obiecany przepis na te rozpustne rogale. Przepis na nadzienie jest zmodyfikowany przeze mnie i dostosowany do potrzeb najpilniejszych czyli: nie lubię skórki pomarańczowej :) zupełnie nie wiem dlaczego. Ale kiedy mam wybór - tona bakalii a skórka pomarańczy to wybór jest prosty.

Serdecznie polecam przepis. Jest uzależniająco pyszny!




Składniki na ciasto rogalikowe:

1 kg mąki pszennej typ 550
400 ml ciepłego mleka
120g masła
120g cukru
20 g świeżych drożdży
2  jajka + 1 żółtko
pół łyżeczki  soli
dodatkowo 300 g zimnego masła do wałkowania

Nadzienie makowe:

500 g białego maku
200 g cukru
250g miodu z lipy
100g migdałów
60g orzechów laskowych
60g orzechów nerkowca
50 g rodzynek
50g żurawiny suszonej
5-4 szt daktyli bez pestek
250g  zmielonych na pył biszkoptów
85 g masła
4 szt jajek

Lukier:

200 g cukru pudru
kilka łyżek gorącej wody
100 g posiekanych orzechów laskowych lub płatków migdałów do posypania rogali

Sposób przygotowania :

Nadzienie :

Nadzienie najlepiej przygotować dzień wcześniej.
 Mak wypłukać, przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Po ugotowaniu dokładnie odsączyć na gęstym sicie, przelać wodą, odstawić do ostudzenia.
Płatki migdałów, żurawiny,daktyle,wszystkie orzechy i rodzynki zalać gorącą wodą, pozostawić na 20 minut, odsączyć, odstawić.
Po tym czasie wszystkie składniki razem z makiem dokładnie zmielić w maszynce do mięsa lub malakserze.

W garnku stopić masło dodać miód i cukier, gotować aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodać zmieloną masę bakaliowo-makową i dokładnie połączyć. Podgrzewać chwilę na małym ogniu, aby bakalie nasączyły się syropem (ok.10minut).
Masę wystudzić, dodać okruchy biszkoptowe.Masę cały czas ucierać i dodawać kolejne jajka , kiedy poprzednie zostanie wmieszane. Masa powinna być dość zwarta, ale plastyczna. Jeśli masa robi się rzadka nie dodawać kolejnego jajka .


Ciasto drożdżowe  (przepis tradycyjny)

300 g masła mocno schłodzić w zamrażarce.

Pozostałe składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.
Mleko lekko podgrzać (ma być ciepłe ale nie gorące).  Przygotować rozczyn: w misce rozetrzeć drożdże z 2 łyżkami cukru, 3 łyżkami mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 20 minut do wyrośnięcia.
Masło stopić w na małym ogniu.
Jajka ubić z cukrem i z cukrem waniliowym na puszystą, gęstą masę.
Mąkę przesiać, wsypać do dużej miski, dodać rozczyn, ubite z cukrem jajka, mleko, sól. Ugniatać ciasto, pod koniec partiami dodawać roztopione masło (każdą kolejna porcję, kiedy pierwsza zostanie dobrze wchłonięta. Ciasto wyłożyć na stolnicę i zagnieść, powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk.

 Włożyć do miski, przykryć  lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (trwa to ok. 30 – 45 minut).
Zmrożone masło zetrzeć na tarce na dużych oczka i odstawić do lodówki.

Po wyrośnięciu ciasto drożdżowe ubić pięścią (aby je odgazować), zagnieść i rozwałkować na prostokąt.  Zimne masło  wyłożyć na ⅔ prostokąta (⅓ ma zostać pusta), pozostawić 1 cm margines. Ciasto złożyć do środka na 3, zaczynając od „pustej”, nie przykrytej masłem części, następnie złożyć do środka część wyłożoną masłem.

W ten sposób powstają 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Docisnąć i  skleić boki, rozwałkować ponownie na kształt prostokąta. Jeszcze raz złożyć do środka na 3 (jak poprzednio) po czym ciasto włożyć do lodówki na 30 -45 minut. Wałkowanie i składanie powtórzyć jeszcze dwukrotnie, za każdym razem chłodząc ciasto w lodówce.

W ten sposób powstaje 81 warstwowe ciasto. Odstawić do lodówki na minimum godzinę.

Ciasto drożdżowe rozwałkować na prostokąt o grubości ½ cm, wycinać z niego naprzemiennie wydłużone trójkąty. Na każdy trójkąt nałożyć, najlepiej rękawem cukierniczym, nadzienie z białego maku. Podstawę trójkąta zawinąć na ok. 3 cm, przeciąć na środku, lekko rozłożyć aby powstały różki i zwinąć rogala.



Zwinięte rogale pozostawić na blasze wyłożonej papierem do wyrośnięcia na 40 minut w ciepłym miejscu. W tym czasie nagrzać piec do 190st.C.

Przed włożeniem rogali do pieca smarujemy je rozmąconym z mlekiem jajkiem i oprószamy
orzechami lub migdałami.

Piec przez 35-40 minut bez termoobiegu.

Podawać!
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Trafił on do sprawdzenia. Pojawi się na blogu niezwłocznie :)